Choć dzienniki elektroniczne można stosować w Polsce już od 2009 roku (E-dziennik – Akty prawne), to szczególnie ostatnie lata przyniosły dynamiczny wzrost liczby polskich szkół korzystających z elektronicznej wersji dzienników. Zalet tego rozwiązanie jest wiele, ale do najważniejszych można zaliczyć transparencję informacji oraz efektywną komunikację między nauczycielami, uczniami, rodzicami i administracją szkoły.
Kluczowym zadaniem dzienników elektronicznych jest oczywiście dokumentacja przebiegu nauczania, obejmująca m.in. możliwość rejestracji ocen, frekwencji czy tematów lekcji. Jednakże współczesne e-dzienniki są najczęściej częścią bardziej rozbudowanych rozwiązań oferujących szereg dodatkowych funkcjonalności, m.in.:
- planowanie lekcji, udostępnianie materiałów i przydzielanie zadań domowych;
- komunikację między nauczycielami, uczniami, rodzicami i administracją szkoły;
- mobilne aplikacje lub mobilne wersje serwisów internetowych do obsługi systemu na urządzeniach mobilnych (m.in. e-dzienniczki dla uczniów i rodziców);
- prowadzenie dzienników zajęć pozalekcyjnych, świetlicy i pedagoga;
- dystrybucję ogłoszeń szkolnych do określonych grup odbiorców (np. tylko nauczycieli lub uczniów/rodziców poszczególnych roczników);
- analizę i raportowanie;
- wyświetlanie informacji z dziennika (np. zastępstw czy komunikatów) na telewizorach;
- integrację z systemem wydawania e-legitymacji;
- integrację z zewnętrznymi systemami biurowymi (np. Microsoft Office, G Suite) lub systemami wideokonferencyjnymi (np. Microsoft Teams, Google Meet, Cisco Webex, Zoom. Więcej o systemach wideokonferencyjnych).
Poniżej przedstawiam zestawienie najpopularniejszych dzienników elektronicznych stosowanych w polskich szkołach.
Librus Synergia

Librus Sp. z o.o. z siedzibą główną w Katowicach to obok firmy Vulcan dwóch największych producentów oprogramowania dedykowanego dla instytucji edukacyjnych w Polsce. Według danych udostępnionych przez firmę Librus, około 12 000 polskich szkół korzysta z ich rozwiązań.
Jedną z głównych zalet Librusa jest to, że oprócz rozbudowanego e-dziennika, posiada w swojej ofercie dodatkowe produkty, m.in. oprogramowanie do obsługi sekretariatów szkolnych. Przy czym nie jest to tak rozbudowane portfolio jak w przypadku firmy Vulcan. Kolejnym wyróżnikiem jest szeroka integracja z systemami trzecimi, m.in. z programami biurowymi i systemami do wideokonferencji.
System Synergia jest dostępny w trzech wariantach (Basic, Systema i Altum). W zależności od wybranego wariantu system oferuje mniej lub bardziej rozbudowane funkcje. Dziennik elektroniczny wraz z dostępem mobilnym jest dostępny we wszystkich wariantach.
Dziennik elektroniczny Librus Synergia – kluczowe informacje:
- Dedykowane aplikacje mobilne: Tak (Librus – wariant bezpłatny i płatny)
- Komunikator tekstowy: Tak (Obsługa załączników)
- Dzienniki dodatkowe (m.in. zajęć pozalekcyjnych): Tak
- Moduł raportowy: Tak
- Moduł zadań domowych: Tak
- Moduł ogłoszeń: Tak
- Moduł e-legitymacji: Nie
- Integracja z programami biurowymi: Tak (Microsoft Office 365, Google G Suite)
- Integracja z systemami wideokonferencji: Tak (Microsoft Teams, Google Meet, Zoom, Cisco Webex)
Librus Synergia – Strona producenta
Librus Synergia – Logowanie do e-dziennika
Vulcan UONET+

Firma Vulcan Sp. z o.o. została założona w 1988 roku we Wrocławiu, gdzie do tej pory mieści się siedziba główna firmy. To co szczególnie wyróżnia firmę Vulcan to jej szerokie portfolio produktów. W jej ofercie znajdziemy np. oprogramowanie kadrowo-płacowe, jak również dedykowane moduły m.in. do obsługi inwentarza, środków trwałych czy stołówki.
E-dziennik Vulcan UONET+ oferowany jest jako samodzielny program, albo jako część pakietu – Złoty abonament Optivum, zawierającego również inne wspomniane wyżej moduły. Pakiet jest oferowany w trzech wariantach, a dziennik elektroniczny jest dostępny we wszystkich z nich.
Opłaty za korzystanie z dziennika są zależne od ilości uczniów w szkole i zaczynają się od 1119zł (za rok) dla niewielkich szkół (do 150 uczniów).
Dziennik elektroniczny Vulcan UONET+ – kluczowe informacje:
- Dedykowane aplikacje mobilne: Tak (Dzienniczek VULCAN, Lekcja+)
- Komunikator tekstowy: Tak (Obsługa załączników wymaga samodzielnego wgrania plików na serwer)
- Dzienniki dodatkowe (m.in. zajęć pozalekcyjnych): Tak
- Moduł raportowy: Tak
- Moduł zadań domowych: Tak
- Moduł ogłoszeń: Tak
- Moduł e-legitymacji: Tak
- Integracja z programami biurowymi: Tak (Microsoft Office 365)
- Integracja z systemami wideokonferencji: Tak (Microsoft Teams)
Vulcan UONET+ – Strona producenta
Vulcan UONET+ – Logowanie do e-dziennika
WizjaNet mobiDziennik

Kolejnym dziennikiem elektronicznym dostępnym w Polsce jest mobiDziennik firmy WizjaNet Sp. z o.o. z siedzibą główną w Bielsko-Białej. Firma WizjaNet działa już od 1998 roku i aktualnie obsługuje ponad 1100 placówek oświatowych.
Oprócz e-dziennika, firma posiada w swojej ofercie rozwiązania dedykowane do bibliotek (mobiBiblioteka) i przedszkoli (mobiPrzedszkole), jak również oprogramowanie dedykowane dla firm.
Na uwagę zwraca zgodność systemu z bardzo restrykcyjną normą ISO 27001 w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji. W konsekwencji system oferuje dodatkowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo (m.in. dwuskładnikowe uwierzytelnienie czy rejestrację komputerów, które mają dostęp do platformy).
Dziennik elektroniczny WizjaNet mobiDziennik – kluczowe informacje:
- Dedykowane aplikacje mobilne: Tak (mobiDziennik)
- Komunikator tekstowy: Tak (Obsługa załączników)
- Dzienniki dodatkowe (m.in. zajęć pozalekcyjnych): Tak
- Moduł raportowy: Tak
- Moduł zadań domowych: Tak
- Moduł ogłoszeń: Tak
- Moduł e-legitymacji: Nie
- Integracja z programami biurowymi: Nie
- Integracja z systemami wideokonferencji: Nie
mobiDziennik – Strona producenta
mobiDziennik – Logowanie do e-dziennika
Oprócz trzech powyższych dzienników, publikuję poniżej również odnośniki do stron dwóch innych rozwiązań dostępnych na rynku: Progman iDziennik i Edudziennik.
Progman iDziennik

Progman iDziennik – Strona producenta
Progman iDziennik – Logowanie do e-dziennika
HMEDIA Edudziennik

Edudziennik – Strona producenta
Edudziennik – Logowanie do e-dziennika
Źródła:
Strony internetowe producentów (odnośniki powyżej)