Ataki mailowe na Open University

Open University to jeden z największych brytyjskich uniwersytetów publicznych, który już od 1965r. znaczną część swojej działalność opiera o nauczanie na odległość (zdalne). Niezależna organizacja Parliament Street poinformowała o skali ataków mailowych wymierzonych w tą uczelnię, których głównym celem było wyłudzenie danych studentów i pracowników uczelni.

Uniwersytet tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku (Styczeń – Wrzesień 2020) został zaatakowana dokładnie 1 191 312 razy za pomocą szkodliwych maili. Na szczęście wszystkie ataki zostały zablokowane przez zabezpieczenia uczelnianych serwerów.

Ataki miały różny charakter. Do najważniejszych typów ataków mailowych zaliczały się:

  • Maile zawierające szkodliwe załączniki (ang. malware);
  • Fałszywe maile w których przestępcy podszywają się pod inną osobę lub organizację (ang. phishing);
  • Spam.

Ilość ataków była równomiernie rozłożona na wszystkie dziewięć miesięcy, co oznacza, że w każdym miesiącu około 132 368 szkodliwych maili zostało skierowanych w stronę serwerów uczelni.

Amerykańska firma dostarczająca rozwiązania do ochrony sieci informatycznych i poczty e-mail – Barracuda Networks, poinformowała, że tylko między czerwcem a wrześniem 2020 roku, 1000 monitorowanych na całym świecie szkół i uniwersytetów zostało zaatakowanych 3.5 miliona razy za pomocą tylko jednej metody ataku – phishingu.

Przykład Open University bardzo dobrze obrazuje skalę zagrożeń informatycznych z jakimi zmagają się współczesne instytucje edukacyjne i pokazuje jak istotne są zabezpieczenia systemów informatycznych stosowane w szkołach i na uczelniach.


Źródła:

The Open University has been hit by over 1m email attacks this year
https://edtechnology.co.uk/cybersecurity/the-open-university-has-been-hit-by-over-1m-email-attacks-this-year/